Question Details

[answered] Assignment: Open Response 6 (50 Points) Answer each of the


Please fill out completely!!!! Thank you Thank you!!


Assignment: Open Response 6 (50 Points)

 

Answer each of the following. If you are typing, be sure to save this in Rich Text Format,

 

.rtf. Making Consumer Choices

 

I.

 

The Bread Machine (25 points)

 

In real life, you must often make choices about whether to buy something pre-made or make

 

it yourself. There are many things to consider: quality of homemade vs. bought, expense,

 

convenience, enjoyment of making something, etc. In this response, you will be looking at

 

the choice of buying a bread machine or relying exclusively on store bought bread.

 

A. The bread machine you are interested in costs $100 with tax.

 

The ingredients to make one loaf of bread cost $0.80.

 

What is the rate of cost of one loaf of bread?

 

B. What is your start up cost? (cost of machine)

 

C. Write a linear equation, y = mx + b for the total cost.

 

D. Graph the equation on the graph provided. You may use either Point Plotting or SlopeIntercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil in case

 

you decide to use more points later in the problem. E. A loaf of bread of similar quality in the store costs $1.60. This is the rate for a loaf of

 

bread (the slope). As there is no other cost, your beginning point (y-intercept) is zero.

 

Write the linear equation y = mx + b for the total cost.

 

F. Graph the equation on the same graph you used in D. You may use either Point Plotting

 

or Slope-Intercept. Be sure to locate at least 3 points. You may want to do this in pencil

 

in case you decide to use more points later in the problem. G. Estimate the ordered pair where the two lines cross and write it here: (______, ______)

 

H. The x-value where they cross represents the number of loaves it will take to make the

 

costs of the bread machine and buying the bread equal and the y-value represents the

 

cost where they are the same. Fill in:

 

It would take _________ loaves at a cost of $_________ for the breadmaker and store

 

bought bread to cost the same.

 

I. Fill in the table below. You may want to go back and read the beginning for ideas. (And

 

yes, if you like the way it smells when it bakes, that?s an advantage.) Put down any point

 

you can think of. Advantages of Buying the Machine J. Advantages of Buying at the Store Decision Time! Tell whether or not you have decided to buy the bread machine. Give

 

several reasons for your decision. II.

 

The Clothes Dryer (25 points)

 

Most families have to decide at some point whether or not to buy convenience items for the

 

home. One of these items is clothes dryer. One must consider cost, convenience, repairs,

 

time factors, etc. when deciding.

 

A. The electric clothes dryer you are interested in buying costs $300 with tax.

 

It uses $0.50 of electricity for one hour of drying.

 

What is the rate of electric use (slope)?

 

B. What is your beginning cost (y-intercept)? C. Write this as a linear equation in y = mx + b form.

 

D. Fill in the table below by substituting the given values of x in the equation and solving for

 

y. Let x = 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500. (This is a horizontal TTable.)

 

X

 

Y 0 50 100 150 200 250 300 350 400 450 500 E. It costs $1.50 per hour to dry clothes at a laundromat. The rate per hour is $1.50 (slope)

 

and the beginning point is 0 (y-intercept). Write a linear equation in y = mx + b form to

 

represent the total cost.

 

F.

 

X

 

Y Fill in the table below by substituting the given values of x in the equation and solving for

 

y. Let x = 0, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500.

 

0 50 100 150 200 250 300 350 400 450 500 G. Name the ordered pair that is the same in both tables: ( ____ , _____)

 

H. The x-value represents the number of loads it would take for the costs to be the same

 

and the y-value represents the cost where they are the same. Fill in:

 

It would take __________ number of loads at a cost of $___________ for the dryer at

 

home to cost the same as the dryer at a laundromat.

 

I. Fill in the table below. You may want to go back and read the beginning for ideas. Put

 

down any point you can think of.

 

Advantages of Buying the Dryer J. Advantages of Using a Laundromat Dryer Decision Time! Tell whether or not you have decided to buy the dryer. Give several

 

reasons for your decision.

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 18, 2020

PRICE: $15

Solution~0001005153.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $15

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free copy from our tutoring website www.aceyourhomework.com (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Sep 18, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN YOUR SET DEADLINE.

Order Now