Question Details

[answered] MATLAB code please !!! The program that you create will per


MATLAB code please !!!

The program that you create will perform a complete Breakeven Analysis for a single option (to complete the analysis for all four options, you will need to run the program four times). Your team then should be able to perform several complete Breakeven Analyses in order to possibly justify purchasing new equipment. The program should ask the user the following questions:

? The program should ask a user to enter:

?o The weight of each widget to be produced, in grams

o The projected selling price of each widget, in dollars

? The program should ask a user to enter the following information:

o Name of the equipment option, entered as text?

o The following values for the choice:

? Cost to purchase equipment [$]

? Energy cost [$/widget]?

? Labor cost [$/widget]

?? Maintenance cost [$/widget]?

? Landfill cost [$/widget]

? Machine production [widgets/day]

? Material costs [$/lbm]

?? The program should ask the user to enter the plant operation schedule:

o Number of days per week the plant will run

o Number of weeks per year the plan will run

?o Number of years the analysis should include

The program should conduct a breakeven analysis on each equipment option using these steps:

Determine the total variable cost of producing the widgets. ?

Determine the total cost to operate the entered machine for the number of years requested by the user. ?The total cost vector should be calculated for the number of years requested, where each column is a year. ?

Determine the total revenue for the number of years requested by the user.

The total revenue vector should be calculated for the number of years requested, where each column is a year.

? Determine the total profit for the number of years requested by the user.

The total profit vector should be calculated for the number of years requested, where each column is a year.

The program should now determine the breakeven point in months and in number of widgets for each option. This should be accomplished by creating a mathematical formula to express the breakeven point (time or widgets) as a function of cost.

In the program, summarize the results in a manner similar to the following in the Command Window:

The machine listed below will operate for ## days per year.

Option: NAME?Producing ## widgets each week will generate per year:

????????????????? Cost:?????? $####

??????????? Total number of widgets produced per year: #.#e+###

??????????? The breakeven time is # months or # widgets.

??????????? The total profit after # years is $####.

The revenue and cost should be displayed with no decimal places, and the total number of widgets produced should be displayed in exponential notation with one decimal place. In addition, the lines should be shown using tabs to indent from the left margin as shown. The "NAME" character in the output displayed above will be text that was entered in the program you created. The number of months to breakeven, widgets to breakeven, total number of years, and the total profit should all be displayed with no decimal places.

Finally, your program should create two figures:

The program should generate a proper plot with the number of widgets produced on the abscissa, and the revenue and ?total cost on the ordinate for the equipment option. This figure should also include a large point on the line to indicate ?the found breakeven point. ?

The program should generate a proper plot to display the profit of the equipment choice with respect to time. This figure ?should also include a large point on the line to indicate the found breakeven point. ?

Option to evaluate

The investors have asked that you consider running your analysis for at least 5 years. Your current widgets weigh 300 grams and the market analysis shows that you can sell the product for $3.15/widget. Finally, the investors ask that the recommended option breakeven in no more than 10 months. With these considerations in mind, the options are explained in subsequent paragraphs.

First, the current process is still functioning and may be considered. The equipment is older, harder to maintain, and less energy efficient than it was when it was new. However, you will not need to downsize the workforce and will not need to make a new investment. The particular details are as follows: ?

Name: Current ?

Initial Cost: $0 ?

Energy Cost: $0.32/widget ?

Labor Cost: $0.30/widget ?

Maintenance Cost: $0.25/widget ?

Landfill Cost: $0.20/widget ?

Material Cost: $3.00/lbm ?

Widgets per day: 1500 ?

Number of days per week: 5 ?

Number of weeks per year: 48 ?

Second, to increase production and reduce labor costs, you may consider an automated option. The process is almost exclusively automated allowing more operational time and eliminating most labor costs. However, you must downsize the plant to 10% of the current workforce (leaving mainly accountants and operations management) and the cost of maintenance (due to many more machines) will increase. The particular details are as follows:

Name: Robots R Us ?

Initial Cost: $75,000 ?

Energy Cost: $0.30/widget ?

Labor Cost: $0.00/widget ?

Maintenance Cost: $0.40/widget ?

Landfill Cost: $0.20/widget ?

Material Cost: $3.00/lbm ?

Widgets per day: 2000 ?

Number of days per week: 7 ?

Number of weeks per year: 48 ?

Then, considering energy efficiency, you may consider an option that allows for the use of clean and reusable energy. This process is outfitted with solar cells and other various implementations to fully operate the plan without using electricity from outside resources, at a much higher initial cost. You also will not need to downsize the workforce at all. The particular details are as follows: ?

Name: Clean Energy Today ?

Initial Cost: $90,000 ?

Energy Cost: $0.00/widget ?

Labor Cost: $0.30/widget ?

Maintenance Cost: $0.20/widget ?

Landfill Cost: $0.20/widget ?

Material Cost: $3.00/lbm ?

Widgets per day: 1500 ?

Number of days per week: 5 ?

Number of weeks per year: 48

??Finally, you may also consider a lean manufacturing process. This process recaptures all scrap materials from the process, whether it comes from defective widgets or any other scrap from the process, and recycles the waste back into the system. This not only eliminates landfill costs but also reduces the cost of the material used. While it again has a higher initial cost, you will also again not need to downsize the workforce. The details are as follows: ?

Name: Reclaim and Save ?

Initial Cost: $90,000 ?

Energy Cost: $0.25/widget ?

Labor Cost: $0.30/widget ?

Maintenance Cost: $0.20/widget ?

Landfill Cost: $0.00/widget ?

Material Cost: $2.95/lbm ?

Widgets per day: 1500 ?

Number of days per week: 5 ?

Number of weeks per year: 48 ?

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 18, 2020

PRICE: $15

Solution~0001013695.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $15

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free copy from our tutoring website www.aceyourhomework.com (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Sep 18, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN YOUR SET DEADLINE.

Order Now