Question Details

Answered: - Division A's cost accounting records show that the co


Division A?s cost accounting records show that the cost of its product is $152 per unit?$105 in variable costs and $47 in fixed costs. The market price of the product, $160, barely covers Division A?s cost of production plus its selling and administrative costs. Division A has a maximum capacity of 101,000 units; it is currently producing and selling 77,500 units. Division B makes a product that uses Division A?s product and would like to purchase 12,000 units from Division A for $155. With $42 additional variable costs, Division B produces and sells the product for $269. Division A?s manager is not happy with Division B?s offer and is refusing to sell.


Calculate the increase in corporate income in the following situations:


a. Division A sells 12,000 units to Division B for $155 each, and Division B produces and sells 12,000 units for $269.
b. Division A does not sell to Division B. Division B purchases 12,000 units from an external supplier at $160 each and produces and sells 12,000 units for $269.



Increase in?
corporate income
a. $
b.

$


Division A's cost accounting records show that the cost of its product is $152 per unit?$105 in variable costs

 

and $47 in fixed costs. The market price of the product, $160, barely covers...

 


Solution details:
STATUS
Answered
QUALITY
Approved
ANSWER RATING

This question was answered on: Sep 18, 2020

PRICE: $15

Solution~0001185653.zip (25.37 KB)

Buy this answer for only: $15

This attachment is locked

We have a ready expert answer for this paper which you can use for in-depth understanding, research editing or paraphrasing. You can buy it or order for a fresh, original and plagiarism-free copy from our tutoring website www.aceyourhomework.com (Deadline assured. Flexible pricing. TurnItIn Report provided)

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Sep 18, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

GET INSTANT HELP/h4>

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN YOUR SET DEADLINE.

Order Now